Alla tämän päiväinen kannarimme demarien perustulon dissauksesta josta kiejoitin edellisessä postauksessa. Outoa, että STT ei julkaissut tätä.
Perusturvauudistuksen jarrutus ihmetyttää
Kategoria(t): perustulo, sosiaaliturva, tiedotteet, vihreät
Alla tämän päiväinen kannarimme demarien perustulon dissauksesta josta kiejoitin edellisessä postauksessa. Outoa, että STT ei julkaissut tätä.
Kategoria(t): perustulo, sosiaaliturva, tiedotteet, vihreät
Miksi tätä tiedotetta ei julkaistu? Koska kaikki helsinkiläiset politiikan toimittajat ovat tämän viikon hiihtolomalla, ehkäpä yrityksensä Lapin-majalla. Heillä kun on hyvät, pysyvät ja täysiaikaiset työsuhteet.
Samasta syystä samat toimittajat eivät pidä perustulokeskustelua olennaisena vaan haluavat keksiä vielä yhden tosinokkelan tavan kysyä Nato-jäsenyydestä.
Näin varmaan.
Olisi kai vainoharhaista ajtella, että perustulokeskustelun vaientamiseen olisi jokin poliittinen syy…
Ilta-Sanomat kirjoittaa:
”Vihreille ei oikein suoda oikeutta alustaa vaalien pääkysymystä. Jos se heille suotaisiin, perustuloasiassa syntyisi kaksi vaihtoehtoista blokkia: viherpuna puolesta ja sinipuna vastaan.
Tällainen asetelma korostaisi äänestäjän todellisia valinnanmahdollisuuksia, mutta se ei sopisi punamullan vaalikäsikirjoitukseen. Siksi vihreiden perustuloidea lokeroidaan pois kattavan poliittisen väittelyn piiristä.”
Kyllä se on julkaistu, ainakin tänään oli Hesarissa referoituna tuo. STT:n uutisena vieläpä.
Joo pahoittelut STT:lle syytöksestä, myöhäinen julkaisu johtui kuulemma jostain tietoteknisestä häikästä. Kannarin pohjalta on julkaistu tänään uutinen.